ବାରମ୍ବାର ପଚାରଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ

ଆପଣ ଅଭିଯୋଗ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ୍/ଇମେଲ୍/ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ୍ ଚାଟ୍ ବଟ୍/ଚିଠି/ନିଜେ ଯାଇ/ମୋ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଜରିଆରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ।
ଅଭିଯୋଗଟିକୁ ଅନଲାଇନରେ ସ୍ୱୀକାର କରାଯିବ ଏବଂ ପ୍ରତି ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଞ୍ଜିକରଣ ନମ୍ବର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ।
ଆପଣ ନିଜ ଅଭିଯୋଗର ସ୍ଥିତି https://cmgrievance.odisha.gov.in/ ପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଞ୍ଜିକୃତ ନମ୍ବର୍ ଯୋଗେ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।
ଅଭିଯୋଗଗୁଡ଼ିକୁ ମାନ୍ୟବର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ପୋଲିସ ଡିଜି, ପୋଲିସ ଆଇଜି, ରାଜ୍ୟ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକୁ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ପଠାଯିବ।
ଅଭିଯୋଗଗୁଡ଼ିକର ସୁପରିଚାଳନା ତଥା ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଟି ବିଭାଗ/ଜିଲ୍ଲା/ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଜଣେ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।
  • ସୂଚନା ଅଧିକାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକ
  • ଦେଶର ଅଖଣ୍ଡତା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ସମସ୍ୟା
  • କୌଣସି ବିଚାରାଧୀନ କେସ୍ କିମ୍ବା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହ ଜଡିତ ଥିବା ସମସ୍ୟା
ନାଁ, ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାଧାନ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ସୂଚିତ କରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।
ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଭିଯୋଗଗୁଡ଼ିକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ପଠାଯାଏ। ଅଭିଯୋଗର ବିଚାରରେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଜନସାଧାରଣମାନେ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।
ଏହା ଅଭିଯୋଗର ପ୍ରକାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ସବୁ ଅଭିଯୋଗକୁ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥାଏ।
ଜନସାଧାରଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଡାକ ଯୋଗେ ପଠାଇ ପାରିବେ।
  • ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ସରକାରୀ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମାନ୍ୟବର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ
  • ୱେବସାଇଟ୍ : https://cmgrievance.odisha.gov.in/
  • ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ୍ ନମ୍ବର୍ - କେବଳ ଚାଟବଟ୍ ପାଇଁ : 6370951930
  • ଆପଣ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଚାଟ୍ ବଟ୍ ନମ୍ବର ୬୩୭୦୯୫୧୯୩ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।
  • ଆପଣ ନିଜର ନିକଟସ୍ଥ ମୋ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ / ଗୃହ ବିଭାଗ / ଡିଜି ଏବଂ ଆଇଜି / ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ / ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ସେଲ୍ / ମାନ୍ୟବର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ।
ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଏବଂ ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ 'ଅନନ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ଟିକେଟ୍ ପରିଚୟ' ପଠାଯିବ | ଆପଣ ଜନ ଶୁଣାଣି (ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି କିମ୍ବା କେବଳ ଜନ ଶୁଣାଣି) ପୋର୍ଟାଲରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସମାନ କରିପାରିବେ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ପୋର୍ଟାଲ https://cmgrievance.odisha.gov.in/
ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୂର୍ବରୁ ଦାଖଲ ଅଭିଯୋଗ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଏକ ନୂଆ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ।